Wybieramy statyw fotograficzny / video

Wybieramy statywWybierając statyw fotograficzny lub video musimy zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych cech, takich jak:

  • masa
  • udźwig
  • zakres pracy
  • wielkość po złożeniu
  • rodzaj głowicy, posiadanie w niej szybkozłączki

 

Masa - własna statywu to zarówno jego zaleta jak i wada w zależności od sytuacji i zastosowania.
Gdy używamy aparatu kompaktowego lub małej kamery wystarczy nam posiadanie lekkiego statywu, który będzie wygodniejszy w przenoszeniu i mniej uciążliwy.
Natomiast statywy cięższe pozwolą osiągnąć lepszą stabilizację oraz utrzymanie powtarzalnej pozycji.

Udźwig - od tego parametru powinniśmy zacząć dobór statywu. Oczywiście niezbędną wiedzą jest informacja dotycząca wagi aparatu lub kamery jaka będzie używana na statywie. Oraz czy zamocowane na niej będą jakieś dodatkowe akcesoria jak lampa, mikrofon co także zwiększa ogólną masę sprzętu. Udźwig ściśle powiązany jest z głowicą statywu, bo od niej w zasadzie zależy czy sprzęt o danej masie będzie mógł być utrzymany w odpowiedniej / żądanej pozycji.

Zakres pracy - czyli minimalna i maksymalna wysokość robocza. Jak wskazuje nazwa te parametry określą na jakich wysokościach roboczych, minimalnej i maksymalnej będziemy mogli używać nasz sprzęt. Niektóre ze statywów posiadają funkcję odwrotnego mocowania głowicy co pozwala w praktyce osiągnąć minimalną wysokość pracy bliską 1cm. Oczywiście musimy wziąć jeszcze poprawkę na odległość osi obiektywu od krawędzi korpusu.

Wielkość po złożeniu - ten parametr jak i parametr masy służy wyłącznie do określenia miejsca potrzebnego na przenoszenie, transportowanie statywu.

Rodzaj głowicy - podstawową cechą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to fakt aby głowica posiadała tzw. szybkozłączkę tj płytkę mocowaną do aparatu lub kamery, która z pomocą odpowiedniego zatrzasku pozwala szybko zamontować lub zdemontować sprzęt ze statywu.

Ze względu na konstrukcję głowice dzielimy na:

3D - pozwalają na niezależną precyzyjną regulację każdej z 3 płaszczyzn czyli pochylanie głowicy w pionie - przód / tył, na boki - lewo / prawo oraz wokół własnej osi - obrót. Taka konstrukcja pozwala na precyzyjną zmiane tylko jednej z trzech regulowanych płaszczyzn. Przydatne okazuje się to zwłaszcza w fotografii produktowej, kiedy mamy już ustalony kadr a potrzebujemy tylko nieco pochylić sprzęt wzgledem fotografowanego obiektu.

Kulowe - za pomocą głównej śruby dociskowej blokowana i odblokowywana jest regulacja wszystkich płaszczyzn. Konstrukcja ta pozwala na bardzo szybką zmianę położenia sprzętu. Przydatne zwłaszcza w fotografii reporterskiej lub przyrodniczej gdy szybko chcemy zmienić kadr i zablokować głowicę w danej pozycji.

Video - jak sama nazwa wskazuje są to głowice przeznaczone do filmowania. Zarówno kamerami jak i aparatami. Ich główna cechą jest odpowiednia płynność przesuwu tak aby umożliwić jak najpłynniejsze ujęcia, bez powodowania niepożądanych drgań. Głowice wideo często mają jako uchwyt dłuższą rączkę, która ułatwia prowadzenie ujęcia.

Specjalne - np. głowice panoramiczne, pozwalające osiągnąć punkt nodalny. Stosowane do tworzenia panoram fotograficznych. Inną głowicą specjalną jest głowica pistoletowa czyli bardziej rozwinięta wersja głowicy kulowej. Pozwala ona za pomocą jednego przycisku, zastosowanego na zasadzie spustu, na szybką zmianę pozycji sprzętu. Naciskając spust zmieniamy pozycję, puszczając spust pozycja jest ustawiona.